skip to Main Content

Ako často vetrať?

Všetko čo vdychujeme, ovplyvňuje náš zdravotný stav. Voľná príroda je pre nás najzdravším prostredím, preto ak sme vnútri budovy, pomôže jedine správne vetrať. Pri stavbe domov si dávame záležať na kvalite vnútorného vzduchu, a preto inštalujeme vzduchotechniku s rekuperáciou tepla. Ale čo to vlastne znamená?

Ako vetrať

Kto vetrá aspoň každé dve hodiny po dobu 15 minúť? V minulosti to bolo ľahké. V starých domoch neriešili vetranie, pretože všetky netesnosti, štrbiny na dome a nekvalitné okná zabezpečovali prirodzeným spôsobom dostatok vzduchu.

V súčasnosti je situácia iná. Okná máme kvalitné a tesné. Dbá sa na celkové utesnenie domu (vzduchotesnosť), aby sme kúrili šetrne, bez zbytočných strát.

Na druhej strane sme však uzavreli všetky prirodzené prívody vzduchu a sme odkázaní na časté otváranie okien.

Optimálne by sme mali vetrať aspoň každé dve hodiny po dobu 15 minút. Cez deň aj v noci. V lete sa dá spať pri otvorenom okne, ale čo v zime?

otvorené okno

Čo sa stane, ak nebudem vetrať pravidelne?

Štvorčlenná rodina do vzduchu vydýchne asi 12 litrov vody za deň. K tomu pripočítajte vodu z prania, varenia, hygieny… Vlhkosť vystúpi bežne cez 60%. Je to ideálny stav pre rozmnožovanie plesní a mikroorganizmov, ktoré vyvolávajú alergie, astmu a infekcie dýchacích ciest.

Pri teplote 20°C v miestnosti a vlhkosti 65% sa na stenách a strope, kde je nižšia teplota ako 13,2°C, začne vzduch kondenzovať. Plesne sa tam zakoreňujú a množia.

Naopak v zime, kedy je vlhkosť vonkajšieho vzduchu malá, potrebujeme v dome udržiavať vlhkosť, aby sme nevdychovali suchý vzduch, ktorý dráždi dýchacie cesty.

Kvalitné vnútorné prostredie

Môžeme znížiť vlhkosť alebo zvýšiť teplotu. Kúrenie zvyšuje náklady a navyše, v prekúrenom dome by sme dlho nevydržali. Lacnejšie riešenie je zníženie vlhkosti. Plesne neznášajú vetranie a sucho.

Okrem iného vo vzduchu sa hromadia aj iné škodlivé látky. Samotný vydýchaný oxid uhličitý (CO2) je nebezpečný. Pokiaľ sa jeho koncentrácia dostane nad 1000-1500 ppm (0,1-1,5%), môžeme pociťovať únavu, stratu koncentrácie a bolesť hlavy. Koncentrácia okolo 5000 ppm (5%) je už zdravotne nebezpečná.

študent za knihami

V takomto prostredí sa často učia naše deti, keďže v školách sa zabúda pravidelne vetrať. Častým otváraním okien zas opäť uniká teplý vzduch a zvyšujú sa náklady na kúrenie.

Ako teda efektívne vetrať a zároveň šetrne kúriť?

Zdravý vzduch

Či chceme alebo nie, ideálnym riešením je nútené vetranie s rekuperáciou tepla. To zabezpečuje nielen kvalitný zdravý vzduch, ale aj šetrenie našich výdavkov na kúrenie.

Vzduchotechnika v stavbe sa postará o pravidelné vetranie a odvádzanie vlhkosti a škodlivých látok. Rekuperačná jednotka šetrí náklady, keďže teplý vzduch, ktorý je odvádzaný z miestnosti zároveň ohrieva studený čerstvý vzduch, ktorý je do miestnosti privádzaný. Pozrite si naše modely zdravých domov so vzduchotechnikou a rekuperáciou.

Na schéme nižšie je znázornené, ako sa pomocou núteného vetrania s rekuperáciou vzduchu a s jeho príslušenstvom, dá zabezpečiť kvalitný zdravý vzduch.

Vzduchotechnika s rekuperáciou

schéma vzduchotechnika s rekuperáciou

Vzduchotechnika s rekuperačnou jednotkou odvádza nebezpečné látky z prostredia, znižuje koncentráciu CO2 a zabezpečuje častý prívod čerstvého vzduchu, ktorý je navyše prispôsobený teplote vnútorného prostredia.

Zamedzuje tak vzniku plesní z vlhkosti a dýchacích problémov zo suchého vzduchu. Znižuje pocit únavy a bolesti hlavy z nadbytočného CO2. Navyše pomocou rôznych filtrov sa do Vášho domu dostane iba ten najkvalitnejší vzduch.

Back To Top