Čo zníži náklady, zvýši kvalitu a zefektívni riadenie projektu, čo vám zaručí lepšiu návratnosť investície a minimalizovanie rizík počas celého životného cyklu stavby? Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si celý článok.
Čo je ekologickejšie?
Je papierová taška ekologickejšia ako plastová? Alebo je živý vianočný stromček ekologickejší ako umelý? Ako je to s elektromobilom a automobilom na benzín?

Na tieto otázky môžeme nájsť rôzne odpovede, ktoré sú založené na pocitoch, vlastnom úsudku a zdanlivo jednoduchej logike. Ale ak chceme objektívnu odpoveď, potrebujeme fakty, údaje, dokumenty a merateľné informácie. Musíme zmapovať vplyv produktu na životné prostredie počas celého jeho životného cyklu. Musíme brať do úvahy jeho uhlíkovú stopu.
Porovnajme porovnateľné
V stavebníctve sa riadime Enviromentálnym prehlásením o produkte (Enviromental Product Declaration) EPD, ktoré je definované normou a obsahuje informácie o životnom cykle produktu. Pomocou tejto „eko“ značky môžeme porovnať produkty plniace rovnakú funkciu, ako napríklad plastové a papierové tašky alebo umelé a živé stromčeky. Získanie týchto údajov je založené na metodike posúdenia životného cyklu (Life-cycle assessment) LCA, ktorého výstupom je samotné EPD.
Spracovanie všetkých informácií počas celého životného cyklu výrobku je veľmi náročné a zahŕňa informácie ako: presné materiálové zloženie produktu, spotreba surovín a energie v jednotlivých fázach jeho životného cyklu (výroba, recyklácia), miera emisií prispievajúca k skleníkovému efektu.
Základné fázy životného cyklu
O životnom cykle, alebo tzv. recyklácii budov sme písali v článku o cirkulárnom stavebníctve.
Ak chceme porovnať, ktorý výrobok je ekologickejší, musíme sa naň pozrieť, ako sa s ním nakladá počas celého životného cyklu – od jeho výroby, užívania, prípadnej recyklácie a čo sa s ním stane, keď doslúži.

Ako je to teda s plastovými taškami a stromčekmi?
Do hry vstupuje veľké množstvo faktorov. Ekologické Vianoce závisa výlučne od toho, ako dlho si umelý stromček ponecháme v porovnaní s tým, ako ďaleko by sme cestovali, pokiaľ by sme si chceli kúpiť živý. S taškami je to podobné. Ekologickosť plastovej, papierovej alebo plátennej tašky závisí od toho, koľkokrát tašku použijeme, čo s ňou spravíme, keď doslúži a v prípade plátennej tašky aj či si ju ušijeme sami.
Podľa podobnej schémy môžeme pristupovať aj k stavbám.
Ako dosiahnuť čo najlepšie EPD hodnotenie pri stavbách?:
- Znížením energetickej náročnosti – zateplenie, tienenie…
- Využívaním obnoviteľných zdrojov energie
- Používaním materiálov, ktoré sú k životnému prostrediu priateľskejšie – udržateľnejšie
- Opakovaným využívaním materiálov – recyklácia
- Rekonštrukciou namiesto búrania – ak je to možné
- Znižovaním dopadu dopravy – využívanie lokálnych zdrojov
- Aplikácia LCA+ cirkulárna výstavba

K dispozícií sú rôzne nástroje a analýzy na zistenie EPD. Ako investor si môžete od dodávateľa vyžiadať EPD konkrétneho výrobku, prípadne vypracovaný monitoring uhlíkovej stopy LCA. Na samotné hodnotenie má veľký vplyv aj uhlíková stopa z dopravy. Nie je jedno, či produkt privezieme cez pol zemegule, alebo je zo susednej obce. A záleží aj na tom, či v tej istej fabrike sa používa nový moderný alebo starší stroj. Aplikácia LCA má hlavne vplyv na zníženie uhlíkovej stopy.
Čo môžeme urobiť pre redukciu uhlíkovej stopy na stavbe?:
Vážne sa zamyslíme, ako budeme nakladať s odpadom, ktorý stavba vyprodukuje aj po samotnom užívaní. Môžeme hľadať spoločne riešenia, robiť osvetu. Veď každý chce zanechať svojim deťom kvalitné životné podmienky.
Related Posts
Digitalizácia, modulové drevostavby, drevo a udržateľnosť
Správny výber, veľkosť zasklenia a vhodná orientácia okien na svetové strany dokáže výrazne znížiť potrebu energie na vykurovanie. Prečítajte si návod, ako ušetriť a získať teplo zadarmo.