Digitalizácia, modulové drevostavby, drevo a udržateľnosť
Zdravý vzduch, zdravá planéta
Spojme sily za zachovanie zdravšej planéty a čistého ovzdušia aj pre ďalšie generácie. Pri príležitosti Medzinárodného dňa čistého vzduchu sme pre vás spísali zopár tipov, ako na to.
Prečítajte si:
Vďaka iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) si 7. septembra opäť pripomenieme Medzinárodný deň čistého vzduchu. Témou v roku 2021 je „Zdravý vzduch, zdravá planéta“, ktorá zdôrazňuje zdravotné aspekty znečistenia ovzdušia.
Cieľom tohto dňa je upozorniť na potrebu zdravého a čistého ovzdušia pre všetkých. Slúži ako výzva k akcii, ktorá má spoločne zosúladiť naše úsilie.
Znečistený vzduch je dvojitý problém. Má vplyv na naše zdravie a vplyv na zmenu klímy našej planéty.
Kto sú najväčší znečisťovatelia ovzdušia?
V minulosti bolo znečisťovanie ovzdušia na Slovensku pripisované najmä priemyselnej činnosti. Reguláciou prijatou na európskej aj národnej úrovni sú emisie z priemyslu v súčasnosti už značne obmedzené.
Podľa zistení Slovenského hydrometeorologického ústavu približne 60 % prachových častíc PM10 v ovzduší pochádza z vykurovania domácností. V zimnom období tomu výrazne napomáhajú horšie rozptylové podmienky a inverzia. Aj jeden znečisťovateľ dokáže zadymiť celú dedinu alebo mestskú štvrť.
Čo sú to PM častice?
PM10, PM2,5 sú drobné častice alebo kvapôčky s aerodynamickým priemerom menším ako 10 μm, resp. 2,5 μm. Označenie PM pochádza z anglického „particulate matter“.
Populácia v určitých oblastiach Slovenska dlhodobo čelí neprijateľne vysokým koncentráciám látok znečisťujúcich ovzdušie. Úrovne znečistenia v okolitom ovzduší majú negatívny vplyv na verejné zdravie a životné prostredie, pričom Slovensko má jednu z najvyšších priemerných úrovní vystavenia účinkom prachových častíc PM2,5 spomedzi krajín EÚ.
Počet úmrtí spôsobených environmentálnym znečistením sa na Slovensku postupne znižuje, avšak znečistenie ovzdušia má na počte úmrtí stále najväčší podiel. Podľa Európskej environmentálnej agentúry v dôsledku znečisteného ovzdušia zomrie až 5000 Slovákov ročne.
Znečistenie vzduchu vs. naše zdravie
Až 90 % ľudí na celom svete dnes dýcha znečistený vzduch a to nielen v exteriéri, ale i v interiéri.
Prachové častice zo znečisteného ovzdušia dokážu preniknúť do pľúc a tie najmenšie až do krvného obehu, čím spôsobujú rôzne ochorenia a zdravotné komplikácie.
Možné účinky základných znečisťujúcich látok na vaše zdravie:
Znečistenie ovzdušia spôsobené vykurovaním ovplyvňujú minimálne dve veci. Prvou je, ako veľmi dymí náš komín a druhou, aké sú rozptylové podmienky. Ovplyvniť vieme len tú prvú z nich. Veľmi preto záleží na tom, čím, ako a v čom kúrime.
TIP: Ak pre seba a svoju rodinu hľadáte zdravé bývanie bez alergií a škodlivín, jedným z riešení je modulový drevodom. Mobilný drevený dom je vyrobený z moderných, trvácnych, ekologických a prírodných materiálov, ktoré sú zárukou dlhej životnosti a zároveň šetria nielen životné prostredie, energie, vodu, ale i vašu peňaženku.
Príďte sa sami presvedčiť a vychutnať si dobrú kávičku či čaj v našom ukážkovom modulovom drevodome. Dohodnite si nezáväznú prehliadku.
Ako správne kúriť?
Drevo na kúrenie musí byť suché
Pozornosť by sme mali venovať aj výberu paliva a jeho kvalite. Ak ľudia kúria drevom, mali by používať drevo poriadne vysušené, to znamená sušiť ho jeden až dva roky. Častou chybou pri kúrení je používanie mokrého dreva. Keďže voda nehorí, mokré drevo sa v peci musí najskôr presušiť. Tým sa odoberá teplo a spaľovanie je menej kvalitné. O to viac škodlivín sa dostáva do ovzdušia. Druhý najčastejší scenár je, že do kotla naložíme viac paliva ako treba a zavrieme ho. Bez prívodu vzduchu však spaľovací proces neprebieha efektívne.
Najväčší podiel na emisiách prachových častíc (PM10 a PM2,5), ale aj karcinogénneho benzo(a)pyrénu pochádza dnes zo spaľovania tuhých palív v domácnostiach.
Dôvody emisií nebezpečných prachových častíc
- vykurovanie v starých vysokoemisných kotloch,
- nesprávna technika kúrenia,
- spaľovanie odpadov alebo nekvalitných palív.
Ako prispieť k čistejšiemu ovzdušiu
Aj my ako jednotlivci môžeme ovplyvniť kvalitu ovzdušia. Stačí napríklad:
- Znížiť množstvo odpadu, ktorý produkujeme – separovaním, recyklovaním alebo ešte lepšie upcyklovaním.
- Zamedziť plytvaniu potravinami.
- Preferovať ekologickú dopravu.
- Eliminovať konzumáciu mäsa.
- Šíriť informáciu o nutnosti zachovania čistého ovzdušia ďalej. Napríklad postom na sociálnych sieťach s #zamodruoblohu, #worldcleanairday, #cleanair alebo zdieľaním tohto článku 😉
emter.sk
emter s.r.o. - projekty a stavby orientované na človeka a prírodu, modulové drevodomy, BIM projektovanie, domy drevostavby, stavby pre podnikanie a verejný sektor
Related Posts
Správny výber, veľkosť zasklenia a vhodná orientácia okien na svetové strany dokáže výrazne znížiť potrebu energie na vykurovanie. Prečítajte si návod, ako ušetriť a získať teplo zadarmo.
Ak sa rozhodneme pre zelenú strechu, najjednoduchším riešením je extenzívna vegetačná strecha. Je vhodná ako…