Skip to content

Denné svetlo

Denné svetlo ovplyvňuje našu činnosť viac, ako si uvedomujeme. Má fyziologické a psychologické účinky na človeka. Nedostatok denného svetla môže byť zdrojom zrakovej únavy, narušenia pravidelného biorytmu, a s tým spojenými poruchami spánku, depresívnymi stavmi, narušením imunitných systémov a kolísaním hladiny niektorých hormónov.

Denné svetlo je pre človeka nenahraditeľné, zatiaľ ho nie je možné v celej škále a intenzite vymeniť za svetlo z umelých zdrojov. Preto aj ľudia pracujúci v priestoroch bez denného osvetlenia musia podľa zákonov a nariadení NR SR mať napríklad skrátené pracovné zmeny, dostatočne dlhé prestávky na dennom svetle a umelé osvetlenie blízke dennému svetlu.

slnko presvitá cez zelený klas

Až 90% svojho života trávime v budovách

Aby sme sa dobre cítili, nestačí mať pekne vybavenú domácnosť a sezónne dekorácie. Potrebujeme vhodné podmienky pre správne fungovanie nášho tela a mysle. K tomu patrí aj dostatok denného svetla. Bežné umelé osvetlenie častokrát nie je vhodné a predstavuje pre človeka „biologické šero“, aj keď z hľadiska viditeľnosti je dostačujúce.

žena sediaca na okne

Denné svetlo v budovách

Rovnomerné rozloženie denného svetla nie je také jednoduché. Nestačí preskliť celú fasádu od podlahy až po strop, pretože to by prinášalo zas iné problémy, ako napríklad prehrievanie v letných mesiacoch. Dobrý projektant si na oknách dá záležať a postupuje podľa odporúčaných noriem.

Základné zásady odporúčaných noriem: Okenný otvor by mal zabezpečovať:

  • Denné svetlo
  • Výhľad
  • Preslnenie
  • Oslnenie

Denné svetlo

Na posúdenie denného svetla majú projektanti k dispozícii jednoduché programy. Z výstupov ľahko zistia, či je miestnosť dostatočne presvetlená, alebo treba doplniť ďalší otvor. Úskalím je presvetlenie obytných miestností s kuchynskou časťou, ktoré sú často spájané. Tým však môžu vznikať hlboké miestnosti s tmavými kútmi.

Výhľad

Stačí pekné prostredie, rozumná výška parapetu okna alebo strešného okna a môžeme mať výhľad na nezaplatenie, ktorý oblaží naše oči aj dušu. A úplne zadarmo.

Preslnenie

Znie to odborne, ale je to jednoduché. Preslnenie znamená, že váš byt musí byť preslnený priamym slnkom minimálne 1,5 hodiny denne. Na to sú pre projektantov opäť normou odporúčané výpočty. Na Slovensku by ste napríklad nemali nájsť byt otočený so všetkými obytnými miestnosťami na sever.

Oslenie

Priame slnečné lúče môžu byť niekedy veľmi nepríjemné. Tienenie je účinný prostriedok ako sa chrániť, ale nie je tienenie ako tienenie. Ak nám je slniečko nepríjemné, stačí aj zatiahnuť závesy. Ale keď nám je nepríjemné aj teplo, ktoré slniečko prináša, závesy alebo interiérové žalúzie nám vôbec nepomôžu. Okrem iného tu platí jedna základná zásada. Akékoľvek tienenie pred teplom je účinné vtedy, keď je umiestnené z exteriéru.

Dizajn alebo funkčnosť?

Často uprednostňujeme dizajn, pred funkčnosťou. Neraz vidieť nádherné vily s obrovskými presklenými fasádami s nádherným výhľadom bez riešenia tienenia. V zime je to dobré riešenie, no v lete určite nie. A je ľahšie v zime miestnosť vykúriť, ako ju v lete schladiť.

slnečné lúče presvitajú cez koruny stromov

V nasledujúcom infočlánku Vám povieme viac o umelom osvetlení, jeho intenzite, teplote a vplyvu na denný rytmus.

Zdroj: http://www.ruvzbj.sk/oddelenia.files/ppl_a_toxikologia.files/ppl-zdrav-vych.mat/denne_osvetlenie.html

Back To Top