skip to Main Content

Ekologická kancelária

Ekologická kancelária má za cieľ eliminovať negatívny dopad nášho podnikania na životné prostredie i zdravie. Správať sa zodpovedne, ekologicky a v súlade s trvalou udržateľnosťou je dnes už bežným štandardom. Nielen v domácnosti, ale i na pracovisku. 

Preto sme pre vás spísali 5 tipov, ako môžete svoju kanceláriu raz-dva zmeniť na zelenú alebo ako vytvoriť zdravé pracovné prostredie.

ekologická kancelária

Nech sa páči, inšpirujte sa:

5 tipov pre ekologickú kanceláriu

 

1. Povedzte NIE jednorazovému plastu donášku môžete nahradiť vlastným jedlom alebo podporte reštaurácie v okolí. Voda z vodovodu je 100 300-krát lacnejšia ako balené nápoje. Obyčajná voda z kohútiku ochutená vlastnými bylinkami, citrónovou šťavou alebo plátkami uhorky uhasí váš smäd oveľa lepšie než akýkoľvek sýtený nápoj. 

2. Šetrenie energie s rastúcim záujmom o ekologicky šetrné budovy, rastie aj dopyt po eko kanceláriách. Na úspore energií sa podieľa najmä kvalitný obal budovy, moderné efektívne osvetlenie, dostatok denného svetla, rekuperácia vzduchu i zelená, vegetačná strecha. K väčšej úspore ale stále môžete prispieť aj vy sami, napríklad znížením teploty v kancelárii o 1 ℃. Tak klesne spotreba energie o 6 %. 

TIP: ak práve hľadáte novú kanceláriu alebo miesto pre svoju prevádzku, zaraďte do svojho výberu aj modulový drevodom. Spĺňa všetky predpoklady ekologickej kancelárie je vyrobený z prírodných materiálov, plne recyklovateľný, šetrí vodu, energiu, i vaše financie. 

Navyše, je multifunkčne využiteľný na celoročné bývanie, ako víkendová chata, prázdninový dom či na ubytovanie hostí.

zasadacia miestnosť

Ak vás výhody mobilných modulových drevodomov zaujali alebo hľadáte zdravé bývanie, či ekologickú kanceláriu, bude nám cťou podieľať sa aj na vašom projekte.

Popíšte nám do formulára svoju predstavu a špecifikujte, čo presne hľadáte.

3. Dostatok zelene kvety v kancelárii nesmú chýbať. Okrem toho, že zvlhčujú vzduch a znižujú prašnosť, pozitívne vplývajú na produktivitu zamestnancov a zlepšujú priestorovú akustiku. Prečítajte si, aké rastliny sú vhodné do kancelárie a na pracovný stôl si nezabudnite dať kaktus, pohlcovač elektrosmogu.

4. Triedenie odpadu a kompostovanie najviac kancelárskeho odpadu tvorí kancelársky papier a kartónové obaly. Preferujte pre obojstrannú tlač, používajte recyklovaný papier a skúste čo najviac printových dokumentov nahradiť online podobou. Ďalším pomocníkom je interiérový vermikompostér. Ako dizajnový doplnok sa bude skvele vynímať v kuchynke. Nepríjemného zápachu sa obávať nemusíte. Príkladom ide aj prezidentská kancelária, ktorá v rámci ambície stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2030, taktiež kompostuje.

5. Kancelársky nábytok z prírodných materiálov formaldehyd v nábytku z drevotriesky je jednou z najčastejších škodlivých látok v našich domácnostiach a kanceláriách. Vysoká koncentrácia formaldehydu dráždi horné dýchacie cesty. Ak sme jeho vplyvu vystavení denno-denne, trápi nás chronický kašeľ, astma, bronchitída, sucho v ústach, bolesti hlavy, alergie i dermatitídy. 

Zdravé pracovné prostredie


Účelom zdravého pracovného prostredia je podporiť a zvýšiť pracovný výkon a pracovnú pohodu a súčasne minimalizovať bezpečnostné a zdravotné riziká. Prispôsobenie pracovného miesta môže redukovať fyzickú, mentálnu a zrakovú záťaž.

Pri súčasnom trende šetrenia energií a hľadania možných ciest úspor je nutné, aby bol komfort zamestnancov nadradený požiadavkám energetickým. Veď najväčším bohatstvom firmy sú spokojní a zdraví zamestnanci.

Ako teda vyzerá ideálne, zdravé pracovné miesto?

Vplýva naň:

  • Sledovanie CO2, vlhkosti a vnútornej klímy  
  • Prírodné materiály –  majú pozitívny vplyv na mikroklímu priestorov
  • Denné svetlo      
  • Akustické riešenie 
  • Inteligentné osvetlenie  
  • Ergonomické pomôcky – vertikálna myš, ergonomická klávesnica, variabilné držiaky monitora
  • Ergonomická stolička a výškovo nastaviteľný stôl
  • Pohybové pomôcky – chodiaci pás, balančná podložka

Zariadenie zdravej kancelárie - fotogaléria:

dynamická práca, zdravé pracovné prostredie
dynamická práca, zdravé pracovné prostredie
zdravé pracovné prostredie, dynamická práca
zdravé pracovné prostredie, dynamická práca
ergonomická myš
ergonomická myš
výškovo nastaviteľný stôl
výškovo nastaviteľný stôl

Na čo slúži ergonomická stolička a výškovo nastaviteľný stôl

Už dávno vieme, že fyzická aktivita prospieva zdraviu. Nie príliš známy fakt je, že pravidelný pohyb  po pracovnej dobe pre zmiernenie následkov sedavého spôsobu života nestačí.  Napriek tomu strávime priemerne 14 hodín denne sedením.  Jediným riešením je dynamická práca. To znamená striedanie aktívneho stoja s aktívnym sedením. 

Výhody ekologickej kancelárie

Ako sme už uviedli, eco-friendly kancelária pomáha chrániť životné prostredie, znižuje množstvo odpadu, našu uhlíkovú stopu a prispieva k zmierneniu klimatickej krízy. Bonusom sú spokojní zamestnanci, ktorí do práce chodia s radosťou.

Budovanie environmentálnej identity vašej firmy a značky môže byť zároveň jedna  z najväčších konkurenčných výhod. Pozor však aj na reálne plnenie, aby ste neskĺzli k tzv. greenwashingu. V rámci budovania povedomia o značke preto odprezentujte aj konkrétne kroky, ktorými znižujete prevádzkové náklady a emisie.

ekologická kancelária

Zaujalo vás využitie modulového drevodomu ako ekologickej kancelárie alebo hľadáte ekologické bývanie či víkendovú chatu?

Radi vám pomôžeme zrealizovať váš sen. Popíšte nám do formulára svoju predstavu a špecifikujte, čo presne hľadáte.

emter s.r.o. - projekty a stavby orientované na človeka a prírodu, modulové drevodomy, BIM projektovanie, domy drevostavby, stavby pre podnikanie a verejný sektor

Back To Top