skip to Main Content

Financovanie bývania

Každý máme iné nároky na bývanie. Kým niekomu stačí minimalistický a ekologický modulový drevodom, iný preferuje byt v podnájme alebo rodinný dom. Cesta k vlastnému bývaniu by mala začať finančným plánom a zvážením možností financovania. 

Aké sú možnosti financovania bývania

Okrem vlastných úspor máte k dispozícii externé zdroje ako napr. hypotéka (hypotekárny úver, hypotéka pre mladých), úver na bývanie či mladomanželskú pôžičku.

Predtým, než začnete oslovovať jednotlivé banky, prečítajte si krátky rozhovor s Mgr. Danielom Pisarčíkom, Senior manažérom z Allrisk Slovakia, s.r.o., v ktorom sa dozviete:

financovanie bývania
1. Možností financovania bývania máme hneď niekoľko. Vlastné prostriedky, hypotekárny úver, stavebné sporenie, štátny fond rozvoja bývania alebo mladomanželská pôžička. Každú investíciu si však treba detailne premyslieť a zvážiť. Daniel, ako by mal vyzerať finančný plán na vlastné bývanie, resp. na čo by sme mali myslieť pri jeho zostavovaní?

Pri zostavovaní finančného plánu je dôležité na začiatku spracovať momentálnu finančnú situáciu klienta, požiadavky klienta čo sa nehnuteľnosti týka a na základe týchto vstupov nastaviť plán. Ideálne je myslieť na otázku bývania v predstihu a prispôsobiť tomu finančný plán aspoň niekoľko mesiacov, ešte lepšie rokov dopredu.

 

TIP pre vás: Ak chcete bývať čo najskôr, skvelou voľbou sú práve modulové drevodomy. Mobilný modulový dom je využiteľný ihneď a k dokončeniu aj podľa vlastných predstáv.

2. Na internete nájdeme aj hypotekárne kalkulačky jednotlivých bánk, ktoré nám pomôžu vypočítať mesačnú splátku alebo rýchlo porovnať hypotéky od konkrétnych bánk. Podľa akých parametrov by sme sa mali rozhodovať pri výbere hypotéky?

Kľúčovým ukazovateľom pre klienta by mala byť RPMN, čiže celkový náklad na úver. Ale odpoveď nie je ani tak jednoznačná a ani tak jednoduchá. V hypotekárnych úveroch musíte totiž spĺňať ďalšie množstvo kritérií, preto v mnohých prípadoch bude tým správnym kľúčom dostupnosť hypotéky a schopnosť banky vyhovieť konkrétnemu klientovi. Dnes je minimálny rozdiel v úrokových sadzbách a daný rozdiel je na mnohých splátkach neciteľný. 

Príklad: Ak si vezmete z banky 100.000 € na 30 rokov, tak rozdiel vašej splátky pri 0,9 % úroku a 1 % úroku bude rádovo v jednotkách EUR.

Z toho jednoducho vyplýva, že klient bude hľadať procesne kvalitnú a službami dostupnú banku, prípadne ďalšie doplnkové služby, ako preplatený poplatok za kataster, znalecký posudok v cene a pod.

Ak si to zhrnieme, podľa nás sa dnes nedá jednoznačne vybrať jedna veličina, podľa ktorej by si mal klient vybrať hypotéku.

3. Podmienky na poskytovanie úverov sa menia v závislosti od aktuálnej politickej a ekonomickej situácie. Aký je aktuálny stav na hypotekárnom trhu?

Áno, je pravda, že podmienky, za akých môžem dostať hypotéku, sa pravidelne a často menia. O to dôležitejšia je dnes práca profesionálneho finančného poradcu. Ak klient nemá pri sebe niekoho skúseného, môže ľahko prísť o peniaze. Nie je totiž dnes problém urobiť zlé rozhodnutie v mori ponúk a bánk. A keďže pri hypotékach nejde o malé čiastky, ale naopak sumy, ktoré klienti splácajú väčšinu života, akákoľvek malá chyba vás vyjde tisíce EUR navyše.

Za posledný rok hypotekárny trh nijako zásadne nestagnoval. V tomto smere išlo skôr o ponuku a dopyt po nehnuteľnostiach. Dopyt ďaleko prevyšuje ponuku, čo sa odráža na cene nehnuteľností. Historicky najnižšie úrokové sadzby zase sprístupňujú splátky aj tým, ktorí si to nemohli dovoliť. V sumáre, hypotékam sa momentálne darí.

Ako si zostaviť finančný plán na vlastné bývanie?

Položte si základné otázky:

  • Koľko € máte k dispozícii?
  • Aké sú vaše mesačné náklady a ako sa zvýšia, ak sa rozhodnete vziať hypotekárny úver, hypotéku pre mladých alebo stavebný úver?
  • Ste poistení pre prípad nečakaných výdavkov alebo straty zamestnania?
  • Preferujete ekologický minimalistický modulový drevodom, rodinný dom alebo chcete bývať v byte?
finančný plán
Použite napríklad excelovskú tabuľku, aby ste videli všetky svoje príjmy a výdaje. Ak sa rozhodnete pre modulový drevodom alebo stavbu rodinného domu, odporúčame osloviť aj skúseného projektanta. Na základe aktuálne platnej legislatívy totiž každá stavba na bývanie  alebo administratívu musí spĺňať energetickú triedu A0. Pokiaľ potrebujete vypracovať projekt domu alebo inej stavby, naši projektanti vám radi pomôžu a poradia. Zavolajte nám alebo napíšte, dohodneme si stretnutie, na ktorom nám o svojej predstave vlastného bývania poviete viac.  

Čo je to zelené financovanie?

Na prechod Európy, ale aj Slovenska, k nízkouhlíkovému a obehovému hospodárstvu budú potrebné dodatočné finančné zdroje, väčšina z nich zo súkromných zdrojov. Niektoré štáty už získavajú financie na zelené ciele prostredníctvom zelených dlhopisov. Banky môžu vytvoriť špeciálne zelené produkty a poisťovne, dôchodkové spoločnosti či burzy môžu spravované peniaze presmerovať na environmentálne vhodnejšie investície.

K tejto téme odporúčame:

emter s.r.o. - projekty a stavby orientované na človeka a prírodu, modulové drevodomy, BIM projektovanie, domy drevostavby, stavby pre podnikanie a verejný sektor

Back To Top