Digitalizácia, modulové drevostavby, drevo a udržateľnosť
Extenzívne vegetačné strechy
Ak sa rozhodneme pre zelenú strechu, najjednoduchším riešením je extenzívna vegetačná strecha. Je vhodná ako pre ploché, tak aj pre šikmé strechy. Najmenej zaťažuje strešnú konštrukciu, po položení je sebestačná a nenáročná na údržbu. Stačí 1-2x za rok odstrániť nežiadúcu vegetáciu.
Viac o výhodách a skladbách vegetačných striech sa dozviete v našom článku – Záhrada na streche.
Zelená strecha – skladba
Vegetačná vrstva je tvorená strešným substrátom v hrúbke 6 cm, v ktorom sú rastliny zakorenené. Substrát, ktorý je vhodný pre extenzívne strechy, tvorí zrecyklovaná stará pálená tehla, strešná škridla, láva a kompost.
Substrát zásobuje rastliny vodou, vzduchom a živinami. Zároveň zaisťuje ďalšiu funkciu vegetačnej strechy a to zadržiavanie a spomalenie odtoku dažďovej vody. Zelená strecha dokáže zadržať 30 – 90 % zrážkovej vody podľa typu vegetačnej strechy.
Vlastnosti vegetačnej strechy sú jej retencia a drenáž. Retencia je schopnosť zadržať vodu a drenáž je schopnosť odvodniť prebytočnú vodu.
Základné vlastnosti substrátu:
- odolnosť voči vodnej erózií, zachovanie objemu,
- dostatočná hydroakumulačná schopnosť,
- dostatočné prevzdušnenie aj pri plnom nasýtení vodou,
- dostatočná priepustnosť pre vodu,
- nízky podiel organických zložiek,
- schopnosť viazať a následne uvoľňovať živiny,
- nesmie obsahovať látky, ktoré by zaťažovali životné prostredie.
Vegetačná strecha plní svoju funkciu až po rozrastení rastlín a rovnomernom prekrytí vegetačného pokryvu. Aby sa nemuselo čakať, kým sa rastliny rozrastú a prekryjú vegetáciou strechu do požadovaného stupňa, používajú sa už predpestované zásobníky alebo vegetačné koberce. Ich položenie je rýchle a strecha vytvára hneď kompletne zelenú plochu.
TIP pre vás
Hľadáte alebo preferujete zelené a ekologické alternatívy bývania? Jednou z možností, ktorá počíta aj s extenzívnou zelenou strechou, sú práve modulové drevostavby. Modulový drevodom si môžete odkúpiť v ktorejkoľvek fáze výstavby a spájaním modulov získať ideálny priestor pre svoju rodinu, podnikanie či rekreáciu.
Radi sa s vami stretneme a spolu vytvoríme návrh, ktorý naplní vaše očakávania.
Predpestovanie v zásobníkoch
Do vašich projektov navrhujeme zásobníky, ktoré sú z recyklovaného plastu (LDPE), sú neutrálne voči životnému prostrediu, kontrolované OECD a recyklovateľné. V zásobníkoch sú dodávané predpestované vytrvalé, mrazuvzdorné a adaptabilné sadenice rozchodníkov. V strešnom zásobníku sa dažďová voda prirodzene zadržiava. Dočasné zadržanie vody v rastlinách, substráte a zásobníkoch tvorí až 32 l/m2. Táto voda slúži na rast rastlín a na prirodzené odparenie naspäť do ovzdušia. Odvod zvyšnej vody je zabezpečený prepadom cez drenážne otvory.
Vegetačné koberce
Vegetačné koberce sú predpestované rozchodníky na zakoreňovacej rohoži z kokosového vlákna, vďaka čomu sa s nimi dobre manipuluje. Hneď po položení sú úplne sebestačné a vytvárajú súvislú zelenú plochu. Pri jednovrstvovom riešení extenzívnych striech sa vegetačné koberce priamo položia na hydrofilnú dosku. Tieto dosky majú vysokú priepustnosť pre vodu a zároveň dokážu udržať vodu až 20 l/m2.
Do vašich projektov navrhujeme vegetačné hydrofilné dosky, ktoré sú z 90 % recyklovaného materiálu bez chemických úprav a sú maximálne ohľaduplné voči životnému prostrediu.
Predpestované sadenice
Sadeničky sú malé rastlinky, ktoré sú odo dňa výsadby a prvého poliatia úplne sebestačné. Vysádzajú sa do pripraveného súvrstvia vegetačnej strechy na stavbe. Postupne sa rozrastajú do šírky, až kým nevytvoria súvislý koberec. Pri voľbe priamej výsadby rastlín volíme 15 ks rastlín na 1 m2, aby sa porast uzatvoril do 12 mesiacov od výsadby. Výhodou je aj možný výber určitých druhov rozchodníkov a vysádzanie v rôznych kombináciách.
Predpestované sadenice rozchodníkov
Extenzívna zelená strecha v lete
Extenzívna vegetačná strecha pomáha eliminovať náklady na vykurovanie a chladenie. Chráni strechu vášho domu alebo modulového drevodomu pred teplotnými výkyvmi a zároveň predlžuje jej životnosť. Je nenáročná na údržbu a možno ju využiť aj na šikmej streche (so sklonom od 2 % po 30 °) či v extrémnych podmienkach. Inštalácia je vďaka vegetačným rohožiam s predpestovanými sadenicami pomerne rýchla a cenovo výhodná. Extenzívna zelená strecha je ihneď po inštalácii a prvom poliatí pripravená plniť svoju úlohu – teda ochladzovať strechu, zlepšovať klímu, zvyšovať biodiverzitu či znižovať prašnosť a hlučnosť. To všetko sú dôvody, prečo je vegetačná strecha súčasťou modulových drevodomov.
Extenzívna zelená strecha v lete:
Zaujalo vás ekologické bývanie v súlade s princípmi trvalej udržateľnosti a chcete aj vy prispieť k zmierneniu klimatickej krízy?
Radi vám o modulových drevodomoch povieme viac alebo vám výhody vegetačnej strechy ukážeme priamo v praxi.
Dohodnite si stretnutie a porozprávajme sa o zdravom bývaní. Stačí vyplniť krátky formulár.
emter.sk
emter s.r.o. - projekty a stavby orientované na človeka a prírodu, modulové drevodomy, BIM projektovanie, domy drevostavby, stavby pre podnikanie a verejný sektor
Related Posts
Správny výber, veľkosť zasklenia a vhodná orientácia okien na svetové strany dokáže výrazne znížiť potrebu energie na vykurovanie. Prečítajte si návod, ako ušetriť a získať teplo zadarmo.
Spojme sily za zachovanie zdravšej planéty a čistého ovzdušia aj pre ďalšie generácie. Pri príležitosti…