Digitalizácia, modulové drevostavby, drevo a udržateľnosť
Záhrada na streche?
Zeleň z centier miest postupne ubudla, no je šanca vrátiť ju späť. Čoraz väčší dôraz sa kladie na ekologické a zároveň ekonomicky výhodné riešenia výstavby budov. Zelená strecha je ideálnym riešením, ktorá má zároveň aj estetické výhody. Veď koho by pri pohľade z okna viac nepotešil pohľad na zeleň ako na betón?

Výhody zelenej strechy
Vegetačná strecha má množstvo výhod. Napríklad:
- Chráni konštrukciu strechy pred slnečným UV žiarením a zrážkami, a tým predlžuje jej životnosť
- Zmierňuje teplotné výkyvy – asfaltová strecha sa môže počas horúcich dní zahriať až na 80° C a v zime ochladiť na -20° C. Je to rozdiel až do 100° C. Pri zelenej streche nie je rozdiel väčší ako 35° C, čo vedie k menšiemu zmršťovaniu a rozťahovaniu materiálov.
- Znižuje náklady na vykurovanie a ochladzovanie interiéru – výpočty ukazujú, že zelená strecha sa vyplatí už po 4 alebo 5 rokoch znížením nákladov na energiu.
- Zabraňuje preťaženiu kanalizačného systému – dažďová voda sa zo strechy odvádza postupne
- Váš domov alebo kancelária získajú jedinečný image a príjemný vzhľad
- Ľahká aplikácia a údržba
- Pohlcuje zvuk z vonku – pokojnejšie bývanie alebo podnikanie

Tráva, rozchodníky, bylinky...
Na zelenú strechu nemusíte použiť len trávu. Tráva je pre výhodná pre väčšie plochy s dobrým prístupom na strechu, keďže si vyžaduje častú údržbu (kosenie). Výborným riešením pre strechu s prístupom je bylinková záhradka, ktorú zároveň využijete v kuchyni. Zelená strecha je však vhodná aj na menšie a málo alebo vôbec nedostupné strechy budov. Stačí, ak si namiesto trávy na strechu nasadíte bezúdržbové rozchodníky, skalničky, sukulenty alebo mach a výhody vegetačnej strechy môžete využívať aj vy.

Skladba zelenej strechy:
Okrem samotnej zelenej vrstvy, ktorú vidíme na budove, vegetačná strecha potrebuje stabilný základ pre rast a udržateľnosť. Skladá sa z niekoľkých vrstiev:
- Vegetačná vrstva (bylinky, rozchodníky, tráva…)
- Substrátová vrstva (pôda pre rastliny)
- Filtračná vrstva – napr. filtračná geotextília
- Drenážna vrstva na odvádzanie prebytočnej vody zo strechy – napr. vrstva minerálov
- Ochranná vrstva proti mechanickému poškodeniu strechy – napr. hrubá geotextília
- Vodotesná a odolná strecha z dvoch alebo troch vrstiev – strecha budovy na vrchu s hydroizolačnou membránou odolnou voči koreňom

Dá sa zelená strecha aplikovať na akúkoľvek strechu?
Čo ak stavbu už máte postavenú a až teraz Vás zaujala myšlienka zelenej strechy? Tu sú základné podmienky, ktoré by mala Vaša strecha spĺňať:
- sklon strechy min. 3% kvôli odvádzaniu vody
- Mala by byť na slnku alebo v čiastočnom tieni, aby rastlinky mohli rásť
- Vodotesná krytina musí byť odolná voči koreňom – ak nie je, treba túto vrstvu zabezpečiť
- Strešný systém musí byť schopný uniesť najmenej 100 kg na m² – systém vegetačnej strechy má po silnom daždi väčšiu hmotnosť ako obvykle
Ak mate záujem o vegetačnú strechu na Vašom dome alebo budove, vieme Vám pomôcť s jej zabezpečením a aplikáciou. Napíšte nám.
Related Posts
Správny výber, veľkosť zasklenia a vhodná orientácia okien na svetové strany dokáže výrazne znížiť potrebu energie na vykurovanie. Prečítajte si návod, ako ušetriť a získať teplo zadarmo.
Spojme sily za zachovanie zdravšej planéty a čistého ovzdušia aj pre ďalšie generácie. Pri príležitosti…