skip to Main Content

Ako šetriť vodu?

Všetci vieme, že pitnej vody je na zemi čoraz menej. Aj keď voda pokrýva až 71% celkového povrchu Zeme, z tohto množstva iba 1,2% tvorí sladká podzemná voda vhodná na pitie. Zvyšok je slaná voda a ľadovce. Na Slovensku našťastie zatiaľ nie sme nútení riešiť problém s nedostatkom vody, no čím skôr sa zamyslíme nad tým, ako šetriť vodu, tým lepšie budeme do budúcna pripravení.

šetrenie vody, ako šetriť vodu v domácnosti

Európske krajiny

Ekonomicky vyspelé krajiny v tejto otázke väčšinou zlyhávajú. Nie sme zvyknutí na to, že je pitnej vody nedostatok, máme k nej výborný prístup, berieme ju ako samozrejmosť. A tak ju používame aj v takých prípadoch, kedy je použitie čistej pitnej vody nepotrebné až nezmyselné, ako je napríklad splachovanie toalety. Denná spotreba vody na osobu je neuveriteľných 110 – 150 l/deň.

Ako môžeme spotrebu vody znížiť?

Naopak niektoré krajiny ako Izrael a Nový Zéland nám môže byť vzorom a zdrojom informácií ako to môže fungovať aj inak. Izrael dospel k takým opatreniam, ktoré pomáhajú krajine bojovať s dlhodobými obdobiami sucha. Vláda sa zamerala najmä na využitie odpadových vôd a dnes dokáže Izrael znova použiť až 75% odpadových vôd, čo je najviac vo svete. (Pre porovnanie – svetový priemer využitia odpadových vôd je 20%.)

ako šetriť vodu, šetrenie vody v domácnosti | emter.sk

Najjednoduchší spôsob ako šetriť vodu

Aj malé kroky jednotlivcov dokážu zmeniť celkové zmýšľanie ľudí. Medzi základné pravidlá patri:

  1. Zatvárajte vodu z kohútikov vždy, keď práve nepotrebujete, aby tiekla. Napríklad počas osobnej hygieny (sprchovanie, umývanie zubov). Opravte kvapkajúce kohútiky.
  2. Zamyslite sa nad množstvami. Uvarte iba toľko vody na čaj, koľko naozaj potrebujete. Namiesto dvoch poloprázdnych pračiek v priebehu týždňa naplňte radšej jednu celú raz za týždeň. Namiesto kúpania sa sprchujte. Keď sa niekto rád kúpe vo vani, nemusí mať hotový bazén, na tento komfort stačí aj 200 litrová vaňa.
  3. Vylepšite svoju sprchu, WC, či kuchyňu.
  4. Zbierajte a využite dažďovú vodu.

Redukcia prietokového množstva

Rozumným výberom armatúry pre sprchy môžeme znížiť spotrebu vody až o 25%. Bežná sprchová hlavica je na trhu dostupná s prietokom 20 l/min. Ak ju nahradíme úspornou hlavicou s prietokom 9 l/min, ušetríme až 17% vody.

Ďalším tipom ako šetriť vodu je umývadlová batéria, pri ktorej postačujúci prietok je 4,5 l/min.

šetrenie vody sprchová hlavica

Duálny splachovací systém

Staršie toalety pri každom spláchnutí spotrebujú až 13 litrov vody. Moderné duálne splachovanie využíva pre dlhšie spláchnutie 6 litrov a pre kratšie 4 litre. Výhodné sú aj toalety s tzv. start-stop systémom splachovania, kedy si množstvo spláchnutej vody určujete sami podľa aktuálnej potreby.

Využitie dažďovej vody

V súčasnosti už nie sú bežné pravidelné dažde, ktoré potrebujeme na závlahu stromov a rastlín, preto musíme počas intenzívnych dažďov vodu zachytávať a neskôr ju využiť v období sucha.

dažďová voda schéma

Najúspornejšie a ekonomicky efektívne využitie zachytenej dažďovej vody je najmä pri väčších plochách. Pri ploche cca 1200m2 je úspora pitnej vody cca 700 m3/rok. Tým sa okrem šetrenia pitnej vody dosiahne aj návratnosť investície do vsakovacieho systému do cca 9 rokov.

Využitie sivej vody

Čo je to vlastne sivá voda? Zatiaľ na ňu v legislatíve nie je definícia, no je to všetka využitá voda v domácnosti, okrem vody z toaliet. Voda z umývadiel, spŕch a vaní sa odvádza do membránovej čističky, odkiaľ sa vracia späť do domu alebo záhrady. Prečistená sivá voda sa ďalej využíva hlavne pri splachovaní sociálnych zariadení a na závlahu. Systém má najväčší potenciál pri rodinných domoch a ubytovniach, no nie je zanedbateľné ani pri administratívnych budovách.

Najväčšou brzdou pri využití systému sivej vody je ekonomika a legislatíva. Je dobré si uvedomiť, že nejde o šetrenie investícií, ale o efektívne využívanie vody, šetrenie životného prostredia a jeho zdrojov. Ak začneme využívať inak nespotrebovanú odpadovú vodu už teraz, v budúcnosti môžeme byť o krok vpred s bojom proti suchu.

systém využitia odpadovej vody

Zavedenie sivej vody

Ak chceme využívať sivú vodu v domácnosti, túto požiadavku musíme ideálne riešiť od začiatku, už pri projektovej štúdií. Technológia (membránová čistiareň) sa môže umiestniť v suteréne rodinného domu, alebo na pozemku vedľa objektu. Technológia zabezpečuje úpravu sivej vody ultrafiltráciou do takej miery, že neobsahuje žiadne vírusy, baktérie, ani organické molekuly. Obsahuje len rozpustné soli. Viac o Systéme sivej vody sa dočítate tu.

Pri používaní Systému sivej vody je dobré zvážiť aj výber čistiacich a kozmetických produktov. Produkty, ktoré obsahujú biologicky odbúrateľné materiály sú na obale označené značkou ECO.

Záver

Spôsoby ako šetriť vodu už vieme. Začať v malých krokoch môžeme od seba už dnes. Dôležitá je zmena zmýšľania a myslenie na šetrenie vody v každodennom živote. Ďalším krokom je úprava spotrebičov v domácnosti, najmä v kúpeľni a kuchyni, a využitie dažďovej vody. Ideálne pre planétu a zdroje podzemných vôd je zavedenie Systému sivej vody do domácností a administratívnych budov.

Back To Top