skip to Main Content

Ako vybrať kúrenie v modulovom drevodome

Modulový drevodom je zhotovený z kvalitných materiálov, s výbornými izolačnými a termoregulačnými vlastnosťami.  Čo je v kombinácii s veľkými oknami, ktoré maximalizujú využitie slnečnej energie, zárukou príjemného tepla. 

Počas vykurovacej sezóny, ktorá trvá 270 dní v roku, to však stačiť nebude. Preto sme pre Vás pripravili prehľad rôznych spôsobov vykurovania v modulových drevodomoch.

Kúrenie – kritériá pre výber

Každému z nás vyhovuje v interiéri iná teplota. Rozdiely pozorujeme aj medzi pohlaviami. Kým muži bez problémov znesú aj nižšie teploty, ženy pociťujú chlad, ak teplota v miestnosti klesne pod 21 ℃. Preto je dôležité poznať napríklad rýchlosť ohrevu.  Ďalšími faktormi, ktoré Vám rozhodovanie pri výbere kúrenia uľahčia, sú jednoduché ovládanie, rozmery, vstupné náklady, komfort alebo dizajn.

Vykurovacie fólie

Predstavujú systém celoplošného, sálavého a akumulačného vykurovania. Vykurovací systém pozostáva z vyhrievacej uhlíkovej infračervenej fólie. Vďaka vysokej rýchlosti ohrevu, maximálnej vykurovacej ploche a ideálnemu prenosu tepla do priestoru systém vykazuje nízke prevádzkové náklady a bezúdržbový servis. Technológia je vhodná pre využitie všetkých finálnych krytín. Aplikuje sa prevažne do podláh. Je možné ju inštalovať aj ako stropné vykurovanie.

Sálavé panely

Sú nízkoteplotné infračervené vykurovacie panely. Majú elegantný dizajn a vytvoria neprehliadnuteľné doplnky interiéru. 

Môžu sa inštalovať na stenu a strop. Vyrábajú sa v rôznych rozmeroch a dizajnových vyhotoveniach. Medzi hlavné výhody patrí bezúdržbová prevádzka.

sálavé panely - kúrenie v modulovom drevodome | emter.sk

Priamovýhrevné alebo sálavé konvektory

Priamovýhrevné a sálavé konvektory sú jednoduchým a efektívnym riešením pre príležitostne vykurované priestory, kde je požiadavka na okamžitú funkčnosť.

Pri priamo výhrevných konvektoroch je všetko teplo odovzdávané konvekciou.

U sálavých konvektorov je teplo odovzdávané aj formou sálania. Táto sálavá zložka výrazne zvyšuje komfort vykurovania.

sálavé a priamovýhrevné konvektory

Vykurovacie okruhy a rohože

Vykurovacie rohože sa navrhujú  ako doplnkové kúrenie v kúpeľni pod keramickú dlažbu. Sú umiestnené priamo pod dlažbou v tenkej vrstve pružného tmelu.

Vhodné sú pre systém komfortného ohrevu podlahy. V podstate ide o vykurovací okruh na nosnej tkanine.

Vykurovacie okruhy sa používajú hlavne na ochranu potrubia pred mrazom. Okruh je vykurovací kábel so studeným pripojovacím, nevykurovacím vodičom.

podlahové kúrenie, elektrické podlahové kúrenie - vykurovacia rohož

Vykurovací rebrík

Ide o oceľové trubkové telesá, ktoré sa bežne využívajú pri teplovodných systémoch vykurovania.

Pre kombináciu s elektrickým vykurovaním sú však tieto vykurovacie telesá vybavené vykurovacou tyčou, naplnené nemrznúcou zmesou a uzatvorené. 

Navrhuje sa ako doplnkové kúrenie do kúpeľní a je vhodné na sušenie uterákov.

 

vykurovací rebrík, radiátor do kúpeľne | emter.sk

Krbové kachle

Krbové kachle na pevné palivo vyhrejú interiér bez ohľadu na dodávky elektriny a plynu.

Mali by mať regulovateľný a čo najmenší výkon.

Potrebujú samostatný externý prívod vzduchu a odvod spalín komínovým telesom.

krbové kachle - kúrenie v mobilnom drevodome | emter.sk

História kúrenia

Ak by sme sa pozreli, ako sa vyvíjalo kúrenie naprieč históriou, obrovské zásluhy by patrili Rimanom. Konkrétne Oratovi, ktorý vynašiel tzv. hypocaustum. Hypokaustová pec a hypokaustový krb patrí aj dnes medzi odporúčané vykurovacie systémy pre nízkoenergetické domy.

O tom, ako hypocaustum fungovalo, sa dozviete viac aj na našom Instagrame – pridajte sa k nám:

Veríme, že sme Vám dnešným prehľadom možností kúrenia v modulovom drevodome predstavili aj inovatívne vykurovacie prvky, ktoré sa možno hodia aj do Vášho bytu, domu či na chatu.

Ak plánujete kúpiť modulový drevodom, či už na bývanie, rekreáciu, alebo podnikanie, dohodnite si u nás prehliadku. Radi Vám o výhodách ekologického bývania v mobilných drevodomoch povieme viac:

emter s.r.o. - projekty a stavby orientované na človeka a prírodu, modulové drevodomy, BIM projektovanie, domy drevostavby, stavby pre podnikanie a verejný sektor

Back To Top