Skip to content

Rastliny, ktoré čistia vzduch

Zeleň v interiéri prirodzene zvyšuje vlhkosť a znižuje prašnosť, hlučnosť i statické napätie. Okrem produkcie kyslíka a pozitívneho vplyvu na naše zdravie majú zelené oázy v byte, dome či kancelárii aj ďalšiu zaujímavú schopnosť. Chránia nás pred karcinogénnymi látkami a toxínmi, ktoré sa u nás doma bežne vyskytujú. 

Pozrime sa teda spolu na to, aké rastliny dokážu vyčistiť vzduch rovnako kvalitne ako čističky.

rastliny, čo čistia vzduch | emter.sk

Toxíny v domácnosti

Najčastejšie nepriateľské kombo toxínov v interiéri tvoria:

  • formaldehyd  – pamätáte si, ako váš byt či dom voňal novotou? Formaldehyd neobsahuje len nový nábytok z drevotriesky alebo nové oblečenie, ale tiež kozmetika, ktorú denne používame, plyšové hračky, koberce, podlahy a cigaretový dym.
  • Ftaláty – pomerne bežná súčasť detských plastových hračiek, tapiet, podlahových krytín. Toxické ftaláty sa nachádzajú aj v potlači tričiek z fast fashion reťazcov.
  • Benzén – dôležité rozpúšťadlo pri výrobe plastov je obsiahnuté aj vo výfukových plynoch, cigaretovom dyme, vonných sviečkach či osviežovačoch vzduchu.
  • Xylén – je silné chemické rozpúšťadlo, ktoré sa používa na zmäkčenie farby pri striekaní a svoje uplatnenie má aj pri výrobe plastov.
  • Naftalén – taktiež ho nájdeme v PVC, lepidlách, farbách, ale i v deodorantoch, osviežovačoch vzduchu a v naftalínových guličkách.

Preto, ak chceme žiť, pracovať a relaxovať v zdravom prostredí, mali by sme sa obklopiť prírodnými materiálmi. Ideálnou voľbou pre zdravé bývanie, podnikanie alebo chalupu, sú modulové drevodomy.

Prečítajte si, z akých materiálov sú vyrobené a aké možnosti ponúkajú:

Práve benzén, formaldehyd, toluén a xylén spôsobujú tzv. syndróm chorých budov. Odstrániť ich môžeme čističkami vzduchu alebo pravidelným vetraním.

Ďalšia možnosť je využiť konkrétne izbové rastliny. 

Touto témou sa dokonca zaoberala aj NASA. Pokusy v laboratórnych podmienkach v kozmických lodiach dokázali, že rastliny majú schopnosť odstraňovať zo vzduchu karcinogénne chemikálie. Na základe pokusov zostavila NASA rebríček rastlín, ktoré si v pokusoch viedli najlepšie. 

5 rastlín, ktoré čistia a zlepšujú vzduch v interiéri

nefrolepka čistí vzduch od formaldehydu a xylénu

Nefrolepka vznešená je najznámejšia izbová papraď, ktorá perfektne vynikne v závesných kvetináčoch. V tropickom a subtropickom pásme, odkiaľ pochádza, rastie ako vždyzelená trvalka.

Keďže nevyžaduje priame slnečné svetlo, skvelo sa jej darí aj v tmavších kútoch i v kúpelniach.

Jediné, čo potrebuje, je dostatok vlahy, za čo vás na oplátku zbaví škodlivého formaldehydu a xylénu.

palma bambusová zo vzduchu filtruje benzén, formaldehyd, xylén a amoniak

Palma bambusová vyčistí vzduch od benzénu, formaldehydu, xylénu a amoniaku. 

Nenáročná palma dobre prosperuje na miestach s rozptýleným svetlom a pôsobí ako prírodný zvlhčovač vzduchu. Pestujeme ju nielen v interiéri, ale od mája do októbra pokojne aj vonku na terase.

Nakoľko najviac uvedených škodlivých látok sa nachádza najčastejčie v obývačke, palma by v nej rozhodne nemala chýbať.

svokrine jazyky čistia vzduch od benzénu, xylénu, formaldehydu, trichlóretylénu aj toluénu

Svokrin jazyk – nenáročná rastlina vhodná do slnečných a polotienistých interiérov si poradí s benzénom, xylénom, formaldehydom, trichlóretylénom aj toluénom.

Svokrin jazyk je však jedovatá rastlina, ktorej konzumácia môže okrem bolesti brucha vyvolať aj tráviace problémy.

Zaujímavé je, že svokrine jazyky produkujú kyslík v noci, nie cez deň, ako sme z poučiek o fotosyntéze zvyknutí.

aloe filtruje zo vzduchu benzén, toluén a formaldehyd

Aloe – okrem liečivých a antiseptických účinkov, o ktorých ste sa už možno presvedčili aj vy, absorbuje zo vzduchu benzén, toluén a formaldehyd.

Ideálne umiestnenie aloe je na slnečnom parapete.

nádchovník osviežuje vzduch v interiéri a pôsobí ako prírodný repelent proti komárom

Nádchovník alebo Mexický eukalyptus – zázračná a nenáročná bylinka, ktorá osviežuje vzduch  interiéri.

Aromatické silice z listov uvoľňujú upchaté dýchacie cesty a zlepšujú vzduch v miestnosti, pracovni či kancelárii.

Nádchovník ale pomáha aj pri hypertenzii, bolesti hlavy, znižuje cholesterol, stres i úzkosť, odpudzuje muchy a pôsobí ako prírodný repelent proti komárom (stačí sa potrieť roztlačenými listami). 

Naozaj dokážu izbové rastliny pohltiť toľko toxínov?

Existujú štúdie a analýzy, ktoré tvrdenia o účinkoch izbových rastlín v procese čistenia vzduchu vyvracajú. Napr. Bryan E. Cummings a Michael S. Waring zistili, že ak by mali rastliny čistiť prchavé látky zo vzduchu rovnako spoľahlivo ako čističky, na 1 ㎡ by ich muselo byť 10 – 1000.

Rastliny v interiéri plnia, okrem produkcie kyslíka, aj estetickú funkciu. Na pracovisku prispievajú k zvýšeniu výkonnosti, sústredenosti i lepšej nálade. Zelené či machové steny nám spríjemňujú čakanie v ordináciách, sú skvelým dizajnovým doplnkom v obchodoch, ale i reštauráciách. 

V prírode sú významným pohlcovačom emisií. Podľa štúdie publikovanej v Nature Climate Change budú rastliny schopné absorbovať CO2 v takom množstve ako doteraz, minimálne do roku 2100. Aj napriek tomu, že EÚ sa zaviazala dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu, k zníženiu emisií môžeme prispieť aj my sami. Či už stavbou nízko-uhlíkových domov, modulových drevodomov, prostredníctvom vegetačných striech alebo zelených stien.

K tejto téme by vás mohlo zaujímať:

emter s.r.o. - projekty a stavby orientované na človeka a prírodu, modulové drevodomy, BIM projektovanie, domy drevostavby, stavby pre podnikanie a verejný sektor

Back To Top