skip to Main Content

Svetový deň vody

Svetový deň vody vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN na konferencii o životnom prostredí v Rio de Janeiro v roku 1992.

Od roku 1993 si význam najcennejšej tekutiny na planéte pripomíname vždy 22. marca. Témou Svetového dňa vody 2021 je hodnota vody. Cieľom je zistiť, čo pre nás voda znamená, akú úlohu zohráva v našich životoch a ako si ju vážime. Či už ekonomicky, sociálne, kultúrne, alebo inými spôsobmi.

Aj keď z vesmíru je naša Zem vnímaná ako modrá planéta, z roka na rok sa stáva suchšou. Voda zaberá viac ako ⅔ zemského povrchu, ale len necelé 3 % tvorí sladká voda. 

Voda úzko súvisí s rôznymi oblasťami nášho života. Kým pre nás je čistá a kvalitná pitná voda samozrejmosťou, viac ako 40 % populácie deň čo deň zápasí s jej nedostatkom. Preto je dôležité, aby sme si význam vody ako najvzácnejšej komodity pre život na Zemi uvedomovali nielen počas Svetového dňa vody. 

Svetový deň vody | emter.sk

Právo na bezpečnú a čistú pitnú vodu

V roku 2010 uznalo OSN právo na bezpečnú, čistú pitnú vodu a hygienu ako základné ľudské právo. My máme to šťastie, že Slovensko, hneď po Rakúsku, má najväčšie zásoby pitnej vody. Napríklad voda zo Žitného ostrova by dokázala uhasiť smäd 13,5 miliónov obyvateľov (zdroj: Nasavoda.sk). Kým nám pre dúšok vody stačí otočiť vodovodným kohútikom, v Afrike a Ázii za vodou ľudia denne dochádzajú aj 6 10 km.

Ako šetriť vodou

Šetrenie vody v domácnosti je pomerne jednoduchý a rýchlo zrealizovateľný krok, ktorým môžeme ako jednotlivci prispieť k riešeniu nedostatku pitnej vody. Okrem kúpy inteligentnej práčky a umývačky riadu stačí nahradiť kúpeľ sprchou, v rýchlovarnej kanvici uvariť len toľko vody, koľko potrebujeme a počas umývania zubov či sprchovania nenechávať stále pustenú vodu. 

Ďalšou možnosťou je bývanie, ktoré so šetrením vody počíta už pri príprave projektu.

Ekologické bývanie šetrí vodu

Modulové drevodomy počítajú, okrem využitia dažďovej vody, aj s tzv. sivou vodou. Voda z kúpeľne (zo sprchy, z umývadla či z práčky) nekončí v kanalizácii, ale systémom filtrácie sivej vody sa z nej opäť stáva úžitková voda. Resp. v závislosti od stupňa prečistenia sa môže znovu použiť na pranie či sprchovanie. Modulové drevostavby sú teda jednou z najekologickejších možností bývania, ktorá šetrí nielen energie, ale aj pitnú vodu a eliminuje produkciu odpadových vôd.

Význam vody v ľudskom organizme

Voda je zdroj života. V tele dospelého človeka tvorí až ⅔ hmotnosti. V srdci má zastúpenie 80 90 %, v krvi 83 % a v ľudskom mozgu 80 %. V kostiach sa nachádza 22 % vody.

Vedeli ste napríklad, že pri 1 % dehydratácii klesá vaša produktivita o 12 %?

význam vody pre ľudský organizmus | emter.sk

Kým bez potravy dokážeme v extrémnych prípadoch prežiť aj 90 dní, bez vody nevydržíme fungovať dlhšie ako 72 hodín.

Čo sa deje v ľudskom organizme, ak pijeme málo vody?

Okrem únavy, zhoršenia nálady, poklesu kreativity a neschopnosti sústrediť sa má nedostatok vody v tele oveľa horšie následky. Odporúča sa preto vypiť denne 2 3 litre vody. Nepravidelný pitný režim a pokles vody v tele spôsobuje komplikácie a zdravotné problémy.

V infografike sme ich pre vás všetky zhrnuli:

Voda ako zdroj energie

Voda patrí medzi obnoviteľné zdroje energie a na Slovensku patrí medzi najvyužívanejšie.

Vedeli ste napríklad, že elektrická energia vyrobená z vody sa v našich končinách využívala už v 14. storočí? Tzv. vodné koleso slúžilo na pohon zariadení na skujňovanie železa. V 18. storočí sa, s rozvojom baníckeho priemyslu, začala výstavba prvých vodných nádrží. 

Využitie vody v priemysle

Medzi 5 najväčších priemyselných spotrebiteľov vody patria jednoznačne poľnohospodárstvo, textilná výroba, mäsový priemysel, výroba nápojov a automobilový priemysel. 


Podľa Angry Earth sa na výrobu 1 osobného auta použije takmer 150 000 litrov vody, na výrobu trička z fast fashion reťazcov 2700 litrov a na jedny džínsy aj 8000 litrov. Človeka až mrazí, keď si uvedomí, aké kvantum vody sa denne minie často úplne zbytočne

Čistá a pitná voda je to najcennejšie, čo môžeme ďalším generáciám odovzdať. Ak každý z nás prispeje svojou troškou k jej šetreniu, zachováme život na Zemi. Skúsme si teda do budúcna rozmyslieť, či si kúpime oblečenie z lacných reťazcov, alebo radšej investujeme do trvalo udržateľného kúska, ktorým nám v šatníku vydrží niekoľko rokov. Či potrebujeme nový notebook, ktorého výroba spotrebuje až 15 000 litrov vody, alebo sa poobzeráme po repasovanom kúsku. 

A najmä, naučme šetriť vodu aj svoje okolie. Možno bude stačiť, ak tento článok zdieľate na sociálnych sieťach, aby si čo najviac ľudí uvedomilo, že spoločnými silami dokážeme zmeniť veľa 🙂



K tejto téme odporúčame aj:

Ako šetriť vodu

Modro-zelená infraštruktúra

emter s.r.o. - projekty a stavby orientované na človeka a prírodu, modulové drevodomy, BIM projektovanie, domy drevostavby, stavby pre podnikanie a verejný sektor

Back To Top